• bilgi@derinajans.com
  • 0850 885 1 266

HABER DETAYI

29 Ağustos 2018 10:22

Kıskaçtan çıkmamız lazım

Kıskaçtan çıkmamız lazım

“ALTIN BORSASI GİBİ”

Karesi Ziraat Odası Başkanı Sami Sözat tarımda son yaşanan gelişmeleri değerlendirdi. Üreticiye girdi maliyetlerinde destek sağlanmaması durumunda gelecek yıllarda kara bir tablo ile karşı karşıya kalınacağını açıklayan Sözat; “Türkiye artık ne üretici ne de ithalatçı konumunda. Türkiye’nin bu kıskaçtan çıkması lazım” dedi.

Türkiye’nin tarım ülkesi olmasına rağmen üretmediğini ve ithalatçı konumuna geldiğini aktaran Karesi Ziraat Odası Başkanı Sami Sözat, döviz kurlarındaki dalgalanmaların ardından Türkiye’nin ithalatçı konumundan da çıktığını iddia etti.

Sözat; “Türkiye bir tarım ülkesi olarak ifade ediliyor olmasına rağmen, Türkiye’nin tarım ülkesi olma özelliklerini giderek kaybettiğini ve ithalatçı bir konuma geldiğini görüyoruz. 136 ülkeden ithalat yapan Türkiye şimdiye kadar normal süreçte belirli bir döviz kuru üzerinden ithalatını yapıyordu. Türkiye bugünkü döviz kuru ile ithalat yapamaz hale geldi. Yaparsa 2 misli fiyat olur.

Türkiye bir kıskacın içine girmiş durumda. Tezatlar ülkesi konumuna geldik. Yaptığımız uyarılara hiç dikkat edilmedi. Hatta biz suçlu olduk. İdarecileri yüzde yüz suçlamak yersiz değil. Üreticiler maalesef bu konuda üstüne düşenleri yapmadı. Üretici görevini yapmadı. Üretici de bizle beraber ikaz etseydi bugünkü durumu yaşamazdık” dedi.

“ALTIN BORSASI GİBİ”

Dövizde yaşanan gelişmelerden sonra gübre fiyatlarında da artışların yaşandığına dikkat çeken Sözat; “Türkiye’de yanlış politikalardan dolayı araziler ekilmiyor. Son 8-10 sene içerisinde 4 milyon hektar alan ekilmedi. Hiç kimse neden ekilmiyor diye sormuyor. Şimdi bugünkü şartlarda tarım da yapılabilir olmaktan çıktı. Bu sene önlem alınmaz ise ekilebilecek olan arazi miktarları daha da azalacak. Bunu şimdiden görmek lazım. 75-80 liraya satılan gübre fabrikada 160 liraya çıktı. Altın borsası gibi. Bugün o gübre alınıp kullanılmaz. Alınan ürünü 800-900 liraya satarsan batarsın. “ 

“BU POLİTİKA MI YANİ?”

Sözat açıklamasını şöyle noktaladı: “Ankara’da Et ve Süt Kurumu’nun ithal etmiş olduğu hayvanlarda şarbon hastalığı çıktı. Bunlar kurbanlık hayvanlar. Türkiye yıllardan beri hayvan ithal ediyor ve kendine yeter hale gelmedi. Bu politika mı yani? İhtiyaç vardır getirirsin ama geleceğin programını da yapmalısın. Gelen hayvanın ne olduğunu kimse bilmiyor. Türkiye kendi geleceğini temin edecek planları yapmak zorundadır. İthalat bugün için ucuz olur ama yarın sorun yaşarız. Türkiye artık ne üretici ne de ithalatçı konumunda. Türkiye’nin bu kıskaçtan çıkması lazım. “

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.