• bilgi@derinajans.com
  • 0850 885 1 266

HABER DETAYI

12 Mayıs 2020 15:18

CHP’DEN KOOPERATİFLEŞME ATAĞI

CHP’DEN KOOPERATİFLEŞME ATAĞI

CHP Balıkesir il örgütü, 8 CHP’li belediye başkanının da katılımı ve katkısı ile  Tire Süt Kooperatifi ve İzmir Köykoop Birliği başkanları ile görüşüp,  kooperatifleşme konusunda eylem planı oluşturdu.  Balıkesir’deki üreticilerin kalkınmasını ve sağlıklı ürünler yetiştirerek kazanmalarını amaçladıklarını vurgulayan CHP İl Başkanı Serkan Sarı, “Fakirliği yöneterek iktidarda kalmaya çalışan anlayışa karşı bizler üreterek, ürettiğimize değer katarak çiftçimizin kalkınmasına destek olacağız.Kuracağımız güç birliğini İzmir, İstanbul, Ankara ve diğer büyükşehirlere yayarak tarımsal kalkınma kooperatiflerimizi geliştireceğiz ve güçlendireceğiz” dedi.

 

BALIKESİR VE İZMİR GÜÇ BİRLİĞİ YAPACAK

CHP İl Başkanı Serkan Sarı, kooperatifleşme konusundayapılan çalışmalarla ilgili şu bilgileri verdi:

“Balıkesir’de ki üreticilerimizin kalkınmasına destek olmak için çalışmalarımıza başladık. Balıkesir’de üreticilerimizin ekonomik anlamda kalkınması için kooperatifçilik modelleri üzerinde incelemelerde bulunuyoruz. Bu konuda kurmuş olduğumuz komisyonumuz ve akademisyen arkadaşlarımızın desteği ile kooperatifçilik konusunda başarılı örnekleri inceleyerek, konunun uzmanlarından bilgi alıyoruz. Geçtiğimiz günlerde Tire Süt Kooperatifi Başkanı Mahmut Eskiyörük ile bir araya gelerek onun yaptığı çalışmalar hakkında bilgi aldık.  Bu çalışmalar kapsamında komisyon üyelerimizle, Edremit Belediye Başkanımız Selman Hasan Aslan, Gönen Belediye Başkanımız İbrahim Palaz, Balya Belediye Başkanımız Orhan Gaga, Bandırma Belediye Başkanımız Tolga Tosun, Manyas Belediye Başkanımız Tarcan Barçın, Erdek Belediye Başkanımız Hüseyin Sarı, Burhaniye Belediye Başkanımız Ali Kemal Deveciler, Gömeç Belediye Başkanımız Mehmet İrem Himam, CHP İzmir il başkanımız Deniz Yücel ‘in katkısı ve katılımı ile İzmir Köykoop Birliği Başkanı Neptün Soyer ile çok verimli dolu dolu bir telekonferans toplantısı gerçekleştirdik. Neptün hanım İzmir’de yapıkları çalışmalar hakkında bizleri bilgilendirdi, kooperatifleşme konusunda bir eylem planı oluşturmamız için bize destek oldu. Balıkesir ve İzmir güç birliği ile önümüzdeki dönemde yapacaklarımızı konuşarak, ilçelerimize ve bölgemize katkı sağlayacak çalışmalar konusunda birlikte çalışma kararı aldık. Kooperatiflerimiz ile Balıkesir’li üreticilerimizin kapılarını Türkiye’ye açmak üzere ilk adımımızı attık”

 

“ÜRETEREK KALKINMAK MÜMKÜN”

“Ülkemizde son yıllarda iktidarın hatalı politikalarından dolayı yaşanılan ekonomik daralma çiftçimizi her geçen gün daha çok mağdur etmiş ve içinden çıkılması güç bir duruma düşürmüştür. Fakirliği yöneterek iktidarda kalmaya çalışan bu anlayışa karşı bizler üreterek, ürettiğimize değer katarak çiftçimizin kalkınmasına destek olacağız. İktidarın tekelci anlayışına karşı bizlerin bir araya gelerek dayanışma bilinci ile hareket etmeli ve kurtuluşun birlik ve beraberlik içerisinde mücadele etmekte olduğunu görmemiz gerekmekte. Birlikte yapılacak başarılı dayanışma örneklerine ihtiyacımız olduğunu biliyoruz. Bunun en güzel örneği de kooperatifleşme modelleridir. Bizlerde uzunca süredir Balıkesir’de eli nasır tutan çiftçimize, üreticimize emeğinin karşılığını alacak çözümler üretmek için çalışıyoruz.”

 

“KURTULUŞUMUZ KOOPERATİFÇİLİKTE”

“Kentimizin gelişimi ve kalkınmasından sorumlu olduğumuzun bilincindeyiz,  yönetim kurulu üyesi arkadaşlarımız ve bizlere destek olan değerli dostlarımız ile bu süreçte neler yapabiliriz diye kafa yoruyor ve bunun ile ilgili projeler hazırlıyoruz. Biliyoruz ki kırsalın sorunlarını çözmeden, kentin sorunlarını çözme şansımız yok. Üreticiden tüketiciye en kısa yolu kurmak zorundayız. Şehirlerde yaşayan halkımız sağlıklı, doğa dostu, ilaçsız, iyi ve temiz gıdaya ulaşmak istiyor. Eli nasır tutan üreticimizde emeğinin karşılığını almak, ürünlerini daha sağlıklı üreterek daha çok para kazanmak istiyor. Bu dayanışma modeli ile üreticimiz kar amaçlı değil, kalite amaçlı ürünler üreterek de daha çok gelir elde edebileceğini görecek, halkımızda daha sağlıklı gıdaya ulaşmış olacak. Bu salgın ile gördük ki, insanların en çok ihtiyaç duyduğu şey sağlıklı doğal gıda. Bu sebep ile tarım alanlarımızı en verimli şekilde kullanmak ve doğa dostu üretim planları yapmak zorundayız. Bu amaç doğrultusunda çalışmalarımıza başladık. En kısa zamanda temiz, doğal, sağlıklı ürünlerini kooperatiflerimiz vesilesi ile Balıkesir’de ve büyük şehirlerimizde yaşayan vatandaşlarımıza ulaştıracağız. Kuracağımız güç birliğini İzmir, İstanbul, Ankara ve diğer büyükşehirlere yayarak tarımsal kalkınma kooperatiflerimizi geliştireceğiz ve güçlendireceğiz”

Kaynak: www.balikesir24saat.com

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.