• bilgi@derinajans.com
  • 0850 885 1 266

HABER DETAYI

30 Nisan 2018 15:55

Balıkesir’den Tiyatro Geçti

Balıkesir’den Tiyatro Geçti

“Teşekkürler BAUN

Teşekkürler SKS
Teşekkürler Merkez Tiyatro Topluluğu”

 

Balıkesir’den BAÜN’e bağlı NEF salonundan 17-21 Nisan 2018 tarihleri arasında TİYATRO geçti.

Önce gelip de geçeni tanıyalım. Tiyatro neydi?

Tiyatro: Hayat ile sanatın sahne üzerinde KOLBASTI oynamasaydı. Siz bunu valsten, rakstan, horondan, zeybek oyunu kadar genişletilebilirsiniz

TİYATRO: Toplumların İnsanların Yaşantılarını Anlatan Tartışan.. Rosyanel Organizasyon.. Tiyatro hakkında çok şey söylendi yazıldı. Bunsan sonra da söylenip yazılacak.

Gelelim, “bizim çocukların marifetlerine, 17 Nisan Salı günü saat 20.00’de ÖLÜM VE BAKİRE oynadı. Oyun 1974 Şili dönemini / Allende – Pinochet mücadelesinde ezilen kadınları anlatsa da asıl tema KADININ EZİLMİŞLİĞİ üstüneydi. Maalesef  bu günümüzde de böyle..

BARIŞ OLMADIĞI SÜRECE kadınlar, ezilmeye, sömürülmeye, tacize, tecavüze.. maalesef hep uğrayacaktı” DEKORU AZ DEDİKLERİ FAZLACA bir oyundu ve oyuncular oldukça başarılı idiler.

18 Nisan Çarşamba KADIN OYUNLARI
Yine aynı konu paralelinde, kadının ikinci planda bırakılmışlığının ve erkekler tarafından istismar edildiğinin sergilendiği bir oyundu.

19 Nisan Perşembe / HAYVAN ÇİFTLİĞİ

Meşhur İngiliz Yazar George Orwell’in çok meşhur bir eseri. Büyük bir başarı ile sahneye konuldu. Sonuç mu “Güç kirliliği, sonucu hayvanlaşan insanlar ile insanlaşan hayvanlar arasındaki bir oyundu.

Öyle ki her dönem karşımıza çıkacak bize yabancı gelmeyecek. Figürler öylesine belirgindi ki, “Oyundan çıkanların, ortak söylemi. Kanaati.” “Sanki günümüzü anlatıyor.. Artık o gün hangi gündür.. orası neresidir.. ben bilmem

20 Nisan Cuma / TERZİ (Dokuz Eylül Üniversitesi)

Bu oyunda TERZİ rolü oynayan çocuğun ses ve sahne hakimiyetine resmen bittim. Bir insan sahneye bu kadar mı yakışır.

Birde esmer inci kıvırcık saçlı esmer bir “muhafız vardı.. ona dikkat edin eğer devam ederse tiyatro da çok iyi yerlere gelecek.”

20 Nisan Cuma / Seapin’in Dolapları (Muğla Sıtkı Koçman Üniv)

Burada da Scepin rolündeki çocuk hasikaydı. Oyun sonrası kendine de söyledim. İngiliz komedyen Mr. Binn havası var çocukta onun da önü çok açık.

21 Nisan Cumartesi (Denizli Pamukkale Üniversitesi Gece Boyunca)

Bu oyunda çok güzel ve çok başarılı bir oyundu. Ana teması suç ile masumluğun sınırların tam çizemediği bir dünyanın gerçeklerini anlatan.

Herkes biraz suçlu, biraz masum uyarısı. Yapan oyundu. Tüm emeği geçenleri kutluyorum. Bu oyunlara çok şükür hiç yalnız gitmediğim yanımda illaki birkaç arkadaş getirdim. İki yönden iyi yapmışım. Hem arkadaşlarımı getirdiğim hem de kalabalık bir gurupla gelmediğim için..
Çünkü aslında ona teşekkürü assolist en son sahneye çıkar.  Mantığınca yazının sonunda GÜLİZ HANIMA Merkez Tiyatro Topluğu Danışman Hocası ve bu güzelliklerin emektarı mimarı edecektim.

Ama şimdi ediyorum. Bir derdini yansıttı ki paylaşmadan edemeyeceğim.

Hocam! Bizim daha geniş salonlara ihtiyacımız var dedi!.. Sorumluluk ve nezaket ölçüleri içerisinde. Gözlerimle gördüm. Çoğu öğrencilerimiz yerlere oturmuştu oyunları izlemek için. Bunun kesesistik açılımı şöyleydi.

BAŞARIMIZIN ÜZERİNDE  YERİ OLAN ÖĞRENCİLERİMİZ maalesef yerlerdeydi. Ama yine de sanat için değer be gençler!

Yeri gelmişken söyleyeyim sevgili Kerim hocam sevgili Rektörüm şehir içinde BAÜN’e kazandıracağınız bir KÜLTÜR KOMPLEKSİ inanın sizi ikinci Mustafa Necati Yapar.

Dedik ya Balıkesir’den TİYATRO geçti

O tiyatro ki Balıkesirliler için bilenler için..

Kutuplarda soba

Sahralarda vaha demekti.

Artık Sezar’ın hakkını Sezar’a verme zamanı.. Bizlere Balıkesir’e bu güzellikleri yaşatan Sayın Rektör Kerim Özdemir’e, SKS Dairesi Yetkililerine ve de özellikle

Tiyatronun atom karıncası Güliz Hanım’a çok teşekkürler

Mezun olduğu halde sırf bu etkinlik için gelen ve kendisine Namık Kemal rolü senin diye övdüğüm Burhan’a

Gümüşhaneli Doğuş’a ve o tatlı yeğenlerine teşekkürleri ediyorum.

Aslında o kadar çok teşekkür edilecek. Pırıl pırıl gençlerimiz vardı. Onların her birine

Amma velakin.. yer sorununu halledilmesi ve halkın katılımının daha da arttırılması için çokça teşekkür..

Birazda tefekkür / zamanı diyelim.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.